Kancelar Šolc se nada da će biti na čelu manjinske vlade do marta, ali desničarske opozicione stranke sada zahtevaju vanredne izbore.
Nemački kancelar Olaf Šolc obraća se na konferenciji za novinare u Kancelariji u Berlinu
Odd ANDERSEN / AFP
Uprkos nadi da će reizbor predsednika Trampa poslužiti kao događaj koji može ujediniti rascepkanu nemačku političku scenu, koalicija „semafor“ u Nemačkoj se raspala, samo nekoliko sati nakon što je pobeda republikanaca potvrđena, pošto je kancelar Olaf Šolc smenio svog ministra finansija Kristijana Lindnera iz liberalne stranke Slobodnih demokrata (FDP).
Sve veći razdor između kancelara Šolca i fiskalno konzervativnog Lindnera bio je očigledan mesecima, ali je kap koja je prelila čašu bila objavljivanje nedavnog ministrovog dokumenta u kojem su izneti predlozi za „ekonomski preokret sa delimično fundamentalnom revizijom ključnih političkih odluka“.
Njegove preporuke uključivale su smanjenje poreza za kompanije, poništavanje klimatskih propisa i dalje smanjenje socijalnih davanja — drugim rečima, sve ono protiv čega su Šolcove socijaldemokrate (SPD).
Lindner je „prečesto narušavao moje poverenje“, rekao je Šolc, objašnjavajući svoju odluku da otpusti ministra. Optužio ga je da je kratkoročni opstanak svoje stranke stavio ispred interesa zemlje. „Ova vrsta sebičnosti je potpuno neshvatljiva.“
Ostala tri ministra FDP-a — za saobraćaj, pravosuđe i obrazovanje — takođe nisu morala da napuste vladu, već su to uradili dobrovoljno.
Sada, SPD i njihov jedini preostali koalicioni partner, Zeleni, nemaju drugog izbora nego da vladaju sa manjinskim kabinetom do predstojećih vanrednih izbora koji su okvirno zakazani za mart, nakon ustavno zahtevanog glasanja o nepoverenju 15. januara.
Da bi se sprečila neka vrsta političkog haosa kojim bi pomogao da se zabije poslednji ekser u kovčeg nemačke predratne demokratije 1930-ih, ustav ne dozvoljava smenjivanje kancelara u vreme nestabilnosti vlade, osim ako opozicija ne prikupi jasnu većinu.
Stoga će Šolc verovatno ostati na čelu vlade, iako je njegova sposobnost da donosi zakone sada jako ograničena i zavisi od dobre volje pojedinačnih ad hok poslanika drugih partija, posebno opozicionog desnog centra CDU.
Najvažniji prioritet je usvajanje hitno potrebnih budžetskih mera. Šolc je rekao da će zamoliti lidera CDU Fridriha Merca, najverovatnije sledećeg nemačkog kancelara, da pruži podršku zakonodavnom procesu uprkos političkim razlikama, pošto džinovska, krizom pogođena ekonomija zemlje ne može da čeka vladinu akciju do izbora na proleće sledeće godine.
Sada je lopta u Mercovom polju, pošto je lider CDU suočen sa priličnom dilemom: da li će odlučiti da sarađuje i pomogne da se okonča budžetski ćorsokak i pomogne drugim stvarima koje su takođe važne za njega, kao što je nastavak pomoći Ukrajini; ili će odlučiti da ne preda pobedu Šolcu neposredno pre izbora, eventualno maksimizirajući sopstvene šanse za pobedu?
U saopštenju od četvrtka ujutro, Merc je naizgled zauzeo treći pristup i počeo da se zalaže za održavanje vanrednih izbora što je pre moguće.
„Jednostavno ne možemo sebi da priuštimo da imamo vladu bez većine u Nemačkoj nekoliko meseci, a zatim imamo izbornu kampanju i možda nekoliko nedelja koalicionih pregovora. To sada mora da se desi brzo“, rekao je lider CDU.
Merc je izjavio da će kasnije tog dana sa kancelarkom razgovarati o mogućnosti prevremenih izbora, kao i da će izneti svoje argumente saveznom predsedniku Frank-Valteru Štajnmajeru tokom njihovog kasnijeg sastanka.
Druga po popularnosti nemačka stranka, nacionalno-konzervativna Alternativa za Nemačku (AfD), slaže se sa Mercom po ovom pitanju i pozvala je Šolca da „odmah“ raspiše glasanje o poverenju i omogući vanredne izbore.
U svojoj izjavi , kopredsednici AfD-a Tino Hrupala i Alis Vajdel napisali su:
Kraj semafora [koalicije] predstavlja oslobođenje za našu zemlju. Kraj samoproglašene ‘koalicije za napredak’, koja je Nemačku dovela do ekonomskog ponora, više je nego zakasnio.
Posle meseci zastoja i bezbrojnih egocentričnih terapijskih sesija, sada nam je potreban suštinski novi politički početak brzo, kako bismo privredu i celu zemlju izveli iz ozbiljne krize u koju je zapala kao rezultat politike vođene ideologijom. SPD-a, Zelenih i FDP-a.
Kancelar Olaf Šolc sada mora da učini poslednju uslugu zemlji i odmah raspiše glasanje o poverenju.
Tamas Orban (The European Conservative, 07.11.2024.)